Відкрити меню

Власник може відсудити продану на торгах квартиру

Власник може відсудити продану на торгах квартируЗапитання: чи можна витребувати продану на торгах квартиру після скасування рішення суду яким власника було позбавлено права на неї?

Відповідь: право власника на витребування майна від добросовісного набувача на підставі ч. 1  ст. 388 ЦК залежить від того, яким чином майно вибуло з його володіння.

Положення ст. 388 ЦК застосовується як основа позову про повернення майна від добросовісного набувача, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно, не по їх волі іншим шляхом, яке було відчужено третій особі, якщо між власником і власником майна не існує ніяких юридичних відносин.

Вибуття майна з володіння власника на підставі судового рішення, прийнятого відносно цього майна, але надалі скасованого, вважається вибуттям з володіння власника поза його волею.

Така правова позиція була викладена Верховним Судом України в постанові від 21 грудня 2016 року по справі № 6-2233цс16 про визнання публічних торгів недійсними, визнанні недійсним протоколу проведення публічних торгів і скасування акту державного виконавця.

ВСУ залишив в силі рішення судів попередніх інстанцій про визнання публічних торгів з продажу квартири такими, що не відбулися, скасування акту держвиконавця про проведення публічних торгів, визнання недійсними свідоцтва про придбання нерухомого майна з публічних торгів і протоколу їх проведення, витребування квартири і визнання права власності на неї.

Суди виходили з того, що публічні торги по реалізації нерухомого майна проведено з порушенням порядку їх проведення. Враховуючи те, що позивач був власником спірної квартири і позбавлений такого права на підставі судового рішення, яке надалі було скасовано, він має право витребувати це майно у добросовісного набувача на підставі ст. 388 ЦК.

Адвокати Луцьк © 2018 Адвокатське об’єднання «Правовий стандарт»