Запитання: скажіть буд-ласка, чи оплачується авто, яке знаходиться на штрафмайданчику коли відкрита кримінальна справа і роблять експертизи (3 міс.)?
Відповідь: з Вашого запитання незрозуміло причину затримання автомобіля та поміщення його на штраф майданчик та чи Ви звертались про його повернення.
Для початку слід розмежувати підстави затримання транспортних засобів у адміністративних та у кримінальних справах.
Підстави і порядок тимчасового затримання та зберігання транспортного засобу на спеціальних майданчиках і стоянках у справах про адмінправопорушення регулюється Кодексом про адміністративні правопорушення України і постановою КМУ від 17.12.2008р. №1102.
У справі про адмінправопорушення автомобіль може бути тимчасово затриманий на строк до вирішення справи про адмінправопорушення, але не більше трьох днів з моменту такого затримання. Тобто після закінчення триденного строку затримання транспортного засобу особа має право звернутися за поверненням авто. Таке звернення особи є обов’язковим для його виконання незалежно від стадії вирішення справи про адміністративне правопорушення.
Якщо ж автомобіль постановою слідчого було визнано речовим доказом у кримінальній справі, то відповідно до ст.118 Кримінального процесуального кодексу витрати, пов’язані із зберіганням речей є різновидом процесуальних витрат. Відповідно до ч.5 ст.100 КПК речові докази у вигляді громіздких або інших предметів, що вимагають спеціальних умов зберігання, можуть знаходитися у спеціальних місцях зберігання. За загальним правилом речові докази зберігаються протягом усього часу кримінального провадження.
В такому випадку зберігання автомобіля регулюється Порядком зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов’язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження, затвердженим постановою КМУ від 19.11.2012р. №1104.
Відповідно до п.20 вказаного Порядку зберігання речових доказів у вигляді автомобілів здійснюється на спеціальних майданчиках і стоянках Державтоінспекції МВС для зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів.
Відповідно до ст.123 КПК витрати, пов’язані із зберіганням і пересиланням речей і документів, здійснюються за рахунок Державного бюджету України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, відповідно до п.19 Інструкції про порядок вилучення, обліку, зберігання та передачі речових доказів у кримінальних справах, цінностей та іншого майна органами дізнання, досудового слідства і суду, затвердженої спільним наказом ГПУ, МВС,ДПУ, СБУ, ВСУ та ДСА від 27.08.2010 №51/401/649/471/23/125:
«Зберігання транспортних засобів, які використовувалися як знаряддя для вчинення злочинів і визнані речовими доказами, якщо вони не можуть бути передані на зберігання власникові, його родичам або іншим особам, а також організаціям, проводиться за постановою слідчого, прокурора, судді, за ухвалою суду протягом досудового слідства або судового розгляду відповідними службами органів внутрішніх справ, служби безпеки, підрозділів податкової міліції (у справах, що перебувають у її провадженні відповідно до компетенції), керівники яких дають про це розписку, яка приєднується до справи. В розписці вказується, хто є персонально відповідальним за зберігання прийнятого транспортного засобу.
При вилученні, а також при передачі на зберігання транспортного засобу за обов’язковою участю співробітника Державної автомобільної інспекції або спеціаліста, а при можливості і за участю його власника складається документ про технічний стан транспортного засобу».
Таким чином для повної відповіді слід з’ясувати чи було зазначено слідчим у постанові про визнання автомобіля речовим доказом те, що автомобіль передається на зберігання і куди.
Якщо автомобіль передано на зберігання слідчим, то в такому випадку підстав оплачувати стоянку автомобіля на штраф майданчику немає, навіть незважаючи на відсутність затвердженого КМУ порядку відшкодування витрат на зберігання речових доказів. Ви оплатите лише кількість днів з моменту затримання авто по дату винесення постанови слідчим.
Якщо ж слідчий питання зберігання автомобіля як речового доказу не вирішив, то автомобіль можна буде забрати у будь-який час, за наявності постанови у справі про адмінправопорушення та сплативши за весь час перебування авто на штраф майданчику (якщо після 3 днів з моменту затримання авто Ви не пред’явили вимогу про його повернення).