Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ відступив від правової позиції Верховного Суду України про те, що споживач звільняється від сплати судового збору тільки при подачі позовної заяви і повинен сплатити судовий збір за подання до суду, зокрема, апеляційної скарги.
ВССУ вважає, що сама по собі відсутність такої категорії осіб в установленому в ст.5 ЗУ «Про судовий збір» переліку осіб, які мають пільги по сплаті судового збору, не може безумовно означати те, що споживачі такої пільги не мають, оскільки така пільга встановлена спеціальним законом, який гарантує реалізацію і захист прав споживачів.
При цьому за основу приймається те, що ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» не містить вичерпного переліку осіб, яким надано пільги щодо сплати судового збору, як і не містить позиції про те, що пільги надаються тільки при пред’явленні позову. ЗУ «Про захист прав споживачів», звільнивши споживачів від сплати судового збору за подачу позову, визначив, що вони звільняються з метою захисту своїх порушених прав (ст. 22). Разом з тим порушені права можуть захищатися як в суді першої інстанції (при пред’явленні позову), так і на наступних стадіях цивільного процесу, а саме при апеляційному перегляді. Ці стадії судового захисту є єдиним цивільним процесом, завдання якого – справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушеного права (ст. 22 Закону «Про захист прав споживачів», ст. 1 ГПК).
Таким чином, ВССУ, розглянувши справу № 6-4926св17, скасував ухвалу апеляційного суду про залишення без руху апеляційної скарги через несплату судового збору та передав справу для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.